Meet our Governing Board

Headshot of Douglas Burnett

Douglas Burnett, Chairman

St. Augustine

Term of appointment: May 2013-March 2021

Mr. Burnett is president of Doug Burnett and Associates, a consulting firm for major defense contractors. He was appointed to a four-year term to an at-large seat on the Governing Board on May 21, 2013. Mr. Burnett is a retired major general with the Florida National Guard, having served during his 47-year tenure as a tactical fighter and airline pilot, technical and personnel program manager, and a commanding officer. A native of Jacksonville, Fla., Mr. Burnett held several key positions with the Florida National Guard, including Chief of Safety, Group Operations Officer, Director of Operations, Chief of Staff, Assistant Adjutant/Air and Adjutant General. As Adjutant General, he had responsibility for more than 12,000 soldiers and airmen who were engaged in combat operations in Afghanistan, Iraq and elsewhere, as well as responding to hurricanes, wildfires and other major natural disasters. Mr. Burnett served on the Reserve Forces Policy Board, an advisory board to the Secretary of Defense, and was Chairman of the National Guard Domestic Operations Advisory Committee. In addition to his military career, Mr. Burnett was a commercial pilot for Pan American World Airways and National Airlines. He earned a degree in Business Administration from the University of Southern Mississippi. He is a graduate of the USAF Command and General Staff College and the USAF Air War College. Mr. Burnett is past president of the National Guard Officers Association of Florida and has served two terms as a member of the Board of Directors of the National Guard Association of the United States. Mr. Burnett currently serves on the Advisory Board of the Air National Guard, U.S.

headshot of Ron Howse

Ron Howse, Treasurer

Cocoa

Term of appointment: April 2015-March 2023

Mr. Howse lives along the Indian River Lagoon in Cocoa, and is president and founder of Real Deal Development Group, a real estate investment, civil engineering and land planning business where he has been in practice for more than 25 years. He was appointed to an at-large seat on the Governing Board on April 8, 2015, and reappointed on Aug. 23, 2019. The board elected him to serve as treasurer on Nov. 15, 2016, and re-elected him on Nov. 14, 2017, and Nov. 13, 2018. Mr. Howse is a graduate of the University of Central Florida, where he earned a bachelor’s degree in engineering. He was elected to the St. Cloud City Council at the age of 28, one of the youngest ever elected to that post, and is a former assistant public works director for the city of Altamonte Springs. Mr. Howse has been a member of the Florida Transportation Commission since 2009, and has served three years as the Commission’s chairman. He previously served on the East Central Florida Regional Planning Council and on the boards of directors for the Kissimmee/​Osceola County and St. Cloud Chambers of Commerce. Mr. Howse is the former majority owner of the Orlando Predators and a former member of the Arena Football League’s Board of Directors. His community service includes the Boys and Girls Club of Central Florida, Pop Warner Football, the Rotary Club and the Masonic Lodge.

Headshot of Rob Bradley

Rob Bradley

Fleming Island

Term of appointment: March 2020-March 2024

Rob Bradley is a fifth generation Floridian and managing partner of Bradley, Garrison and Komando, P.A., an Orange Park law firm. He is Board Certified by the Florida Bar as an expert in city, county and local government law. Mr. Bradley represented District 7 in the Florida Senate from 2012-2016 and District 5 from 2016-2020, serving as Chairman of the Senate Committee on Appropriations during the last three years of his tenure. As Chairman, he worked to secure more than $1.5 billion for Florida’s environment and water resources. Mr. Bradley is married to Jennifer, his wife of 25 years, and they have three children. Mr. Bradley earned a bachelor’s degree in telecommunication and his Juris Doctor from the University of Florida. Mr. Bradley was appointed to the Governing Board on Sept. 8, 2020, by Gov. Ron DeSantis to represent Area 2 (the St. Johns River Basin below the Ocklawaha River and the coastal area between the St. Johns River and Ponce de Leon hydrologic units).

Headshot of Susan Dolan

Susan Dolan

Sanford

Term of appointment: March 2017-March 2021

Ms. Dolan is Director of Community Affairs and Government Relations for Waste Pro of Florida, Inc., central Florida, which includes Volusia, Seminole, Orange and Flagler counties. She was appointed to an at-large seat on the Governing Board on March 31, 2017, for a four-year term by Gov. Rick Scott. A native Floridian, she was born in Miami and raised in the Daytona/Port Orange area. Prior to her current position at Waste Pro, she spent 25 years as a litigation paralegal in the east and central Florida areas. Ms. Dolan is very active in the region, working with community leaders to promote charitable events and organizations in the community. Her community affiliations and work include 2017 President Deland Area Chamber of Commerce, Seminole County Republican State Committeewoman, Board of Directors for the Seminole County Regional Chamber of Commerce, Seminole County Parks and Preservation Advisory Committee, Board Member PARCs Foundation (Seminole County), Seminole County Value Adjustment Board, Lake Mary Rotary Club, and Seminole County Boy Scout Golden Eagle Dinner Sponsorship Committee. She also previously has been involved in Boys and Girls Club of Volusia/Flagler (Board Member 2013–2016), Leadership Seminole Class 20, Leadership Winter Park Class 24, Leadership West Volusia Graduate 2014, Leadership Ormond Beach Graduate Class XII and the South Seminole Hospital Women’s Advisory Council.

Janet Price headshot

Janet Price

Fernandina Beach

Term of appointment: March 2018-March 2022

Ms. Price was appointed on Sept. 8, 2020 to represent Area 1 (the St. Marys River Basin-Coastal area between St. Marys and St. Johns rivers hydrologic units). She is a senior manager of environmental affairs with Rayonier Inc., a global land resources company. She has served as chairperson of the Water and Aquatic Biology Committee of the National Council for Air and Stream Improvement and served on the council’s Forestry and Environmental Technical Group. She previously served on the District’s Governing Board from 2017 to 2019. She earned her bachelor’s degree in biology from the University of North Alabama and her master’s degree in biology from the University of Alabama.